Honorowy obywatel Łodzi, piewca polskiej fantastyki a z wykształcenia… ekonomista. Andrzej Sapkowski urodził się w 1948 roku, właśnie w Łodzi i to tam mieszka do dnia dzisiejszego. Jako pisarza znamy go od roku 1986, kiedy to debiutował w dedykowanym wielbicielom literatury fantasy miesięczniku “Fantastyka”, obecnie znanym jako “Nowa Fantastyka”. Jego pierwszym tekstem było opowiadanie Wiedźmin zapowiadające całą serię opowieści o białowłosym łowcy i pogromcy potworów różnej maści. Saga składająca się obecnie z ośmiu tomów należy do bestsellerów lat ’90. Na początku 2020 roku  popularność Geralda z Rivii, jako postaci nie tylko z gry komputerowej, ale właśnie z książki przeżyła swój renesans za sprawą nowej międzynarodowej ekranizacji. Pozwoliła ona na zaprezentowanie słowiańskiego ducha w literaturze fantastycznej na gruncie globalnym.

Sapkowski i życie po Wiedźminie

W 2002 roku autor podjął się realizacji kolejnego dużego projektu, którym jest Trylogia Husycka. Narrenturm, Boży Bojownicy i Lux Perpetua  to rozbudowana opowieść o wojnach husyckich luźno oparta na realiach historycznych. Główny bohater tej sagi znacznie odbiega swoją charakterystyką od Białego Wilka. Reynevan z Bielawy jest medykiem, o oględnie mówiąc średnich możliwościach jeśli chodzi o pole walki. Dodatkowo charakteryzuje go wzmożony romantyzm, który zazwyczaj wpędza go w poważne kłopoty. Na domiar złego zostaje husyckim szpiegiem. Cykl zachowany jest w nieco innym i zdaje się cięższym tonie niż popularny Wiedźmin, ale z pewnością łączą te dwa tytuły: polityczna refleksja, wiwisekcja ludzkich słabości – szczególnie w obliczu posiadania władzy i lokowanie zdarzeń w otoczeniu słowiańskich mitów i tradycji.

Mniejsze dzieła literackie Andrzeja Sapkowskiego

Oprócz rozbudowanych kilkutomowych opowieści w 1995 roku opublikowany został esej z mikropowieścią Świat Króla Artura. Maladine stanowiący studium znanej legendy arturiańskiej oraz jej funkcjonowania w kulturze. W 2001 roku autor podjął się zebraniu i zredagowaniu przewodnika po polskiej literaturze fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. W cztery lata później ukazał się również wywiad rzeka, gdzie roli interlokutora podjął się Stanisław Bereś – Historia i fantastyka. Ostatnią nie związaną z Wiedźminem powieścią była wydana w 2009 roku Żmija.

Za powyższe dzieła Andrzej Sapkowski otrzymał sporo nagród zarówno na gruncie polskim jak i zagranicznym. Jest drugim po Jacku Dukaju pisarzem z nurtu fantasy jeśli chodzi o ilość zdobytych wyróżnień. Pięciokrotnie zdobył nagrodę im. Janusza A. Zajdla, oprócz tego Paszport Polityki, Nagrodę Sfinksa, Nagrodę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Book obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com